Demir plant extra, strengere regels in het hoger onderwijs


Door

Archief

De Morgen kon een voorontwerp van decreet inkijken van minister van Onderwijs Zuhal Demir (N-VA). Dit voorontwerp bevat een reeks extra verstrengingen voor het hoger onderwijs: de verplichte opname van een minimum aantal studiepunten per student en het doortrekken van de harde knip.

Oor­spronke­lijk gepub­liceerd op 26/01/2026 – 16:48 door Joppe Fran­s­Jasper Mou­ton

Dit artikel werdt oor­pronke­lijk gepub­liceerd op de oude Scham­per site. Toen deze uit gebruik werd genomen, wer­den alle artikels overgezet.

De geplande maatregelen

Om te begin­nen zouden stu­den­ten elk acad­e­mie­jaar min­stens 54 studiepun­ten moeten opne­men. Als je weet dat een nor­maal studiepro­gram­ma bestaat uit 60 studiepun­ten, kan dat zek­er tellen.

Alle stu­den­ten moeten ook voor 80% van hun opgenomen studiepun­ten ges­laagd zijn. Als dit hen niet lukt, kri­j­gen ze het jaar daar­na bindende voor­waar­den. Als een stu­dent slaagt voor min­der dan 30% van diens opgenomen studiepun­ten, moet de stu­dent de oplei­d­ing stopzetten.

Daar­naast zouden alle stu­den­ten slechts vier zit­ti­j­den per vak hebben. Nu geldt die regel enkel voor eerste bach­e­lorstu­den­ten. Als je na vier keer niet voor het vak ges­laagd bent, mag je de oplei­d­ing niet meer verderzetten. Zodra je op deze manier voor drie ver­schil­lende oplei­din­gen wordt geweigerd, mag je niet meer een oplei­d­ing starten van dezelfde graad. Een graad is een bach­e­lor, mas­ter of grad­u­aat. Dat wil zeggen dat wie voor een derde keer geweigerd wordt uit een bach­e­lor, geen bach­e­loro­plei­d­ing meer mag doen. Iemand met een acad­emis­che bach­e­lor kan zo ook ver­bo­den wor­den om nog een mas­ter op te nemen. 

Als je na vier keer niet voor het vak ges­laagd bent, mag je de oplei­d­ing niet meer verderzetten

Het gaat hier slechts over een vooron­twerp. Deze maa­trege­len zijn nog niet defin­i­tief goedgekeurd. De Vlaamse min­is­ter­raad komt elke vri­jdag samen, dus er valt te verwacht­en dat die zich op 6 feb­ru­ari, of miss­chien zelfs 30 jan­u­ari al, over de voorstellen buigt. 

De tim­ing van deze maa­trege­len valt ook wel op. Zoals De Mor­gen ook al aan­gaf, is de gep­lande eval­u­atie van de vorige ver­strengin­gen onder Ben Weyts nog niet gebeurd.

Gentse Studentenraad reageert negatief

Het is op dit moment onduidelijk in welke mate het onder­wi­jsveld betrokken is geweest. In het artikel van De Mor­gen zegt een onder­wi­js­bestu­ur­der dat er “nauwelijks” is samengezeten met de min­is­ter.

De GSR is in elk geval niet akko­ord met het vooron­twerp: “Deze voort­gangs­maa­trege­len zijn dis­pro­por­tion­eel en daarom kan de Gentse Stu­den­ten­raad zich hier niet achter scharen.” 

De harde knip werd vol­gens de GSR nog ingevo­erd zodat stu­den­ten zich tijdig kon­den heror­iën­teren, ter­wi­jl deze maa­trege­len juist volledig het omge­keerde doen: “Het zou kun­nen dat stu­den­ten in hun mas­ter door het niet halen van één vak in vier exa­m­enkansen plots hun volledi­ge oplei­d­ing moeten stopzetten en na jaren stud­eren alsnog geen diplo­ma behalen.”

“Dit vooron­twerp zal stu­den­ten niet sneller lat­en afs­tud­eren, maar wel sneller lat­en uit­vallen” – de Gentse Stu­den­ten­raad

Daar­naast stelt de stu­den­ten­raad de effec­tiviteit van de maa­trege­len in vraag: “Dit vooron­twerp zal stu­den­ten niet sneller lat­en afs­tud­eren, maar wel sneller lat­en uit­vallen. In plaats van in te zetten op onder­s­te­un­ing en begelei­d­ing, kiest men voor extra sanc­tioner­ing.” 

“Min­i­mum 54 studiepun­ten opne­men is voor veel stu­den­ten niet haal­baar, omwille van uiteen­lopende omstandighe­den zoals werken naast de stud­ies, zorgver­ant­wo­ordelijkhe­den of men­tale gezond­hei­d­sprob­le­men. Het huidi­ge voors­tel houdt daar geen reken­ing mee”, geeft de GSR ook mee. “Het aan­tal exa­m­enkansen wordt beperkt tot max­i­maal vier en er komt een min­i­mum­slaag­per­cent­age van 80% om bindende voor­waar­den te ver­mi­j­den. Die maa­trege­len zor­gen voor ver­hoogde stress en druk voor stu­den­ten, met negatieve gevol­gen voor het men­tale welz­i­jn, ter­wi­jl dit nu al zo’n groot prob­leem is.”

 


Een reactie achterlaten

Je e-mailadres zal niet getoond worden. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *