Waar kan de Gentse student heen voor mentaal welzijn?


Door

Archief

Eén op de drie studenten zit niet goed in z'n vel. Een cijfer dat schokt, maar misschien al niet meer verbaast. Toch bestaat er voor velen nog een behandelingsdrempel.

Oor­spronke­lijk gepub­liceerd op 20/04/2026 – 8:57 door Nina Van­dezan­deRenée Van Heck­eZi­ta-Luna De Smaele

Dit artikel werdt oor­pronke­lijk gepub­liceerd op de oude Scham­per site. Toen deze uit gebruik werd genomen, wer­den alle artikels overgezet.

De zoek­tocht naar hulp bli­jft voor onze gen­er­atie vaak nog plan Z. Stad Gent en de UGent proberen de bar­rière om te babbe­len te ver­la­gen door mid­del van een breed aan­bod aan hulp, zodat iedereen zijn weg kan vin­den. We zetten alle ini­ti­atieven waar je terecht kunt even op een rijt­je, zodat die eerste stap iets makke­lijk­er wordt. Twi­jfel je om met iemand te gaan prat­en? Probeer het eens. Het is belan­grijk om af en toe wat bij te tanken, in plaats van te wacht­en tot je motor kapot is.

Wegwijs voor studenten in Gent

Onder ‘Weg­wi­js voor stu­den­ten in Gent’ op de web­site van Stad Gent vind je alle vor­men van hulp, hand­ig verza­meld op één plek. Geen ein­de­loos gesurf meer door de mas­sas­troom aan infor­matie langs ver­schil­lende sites, op zoek naar iets dat bij jou past. Zo kri­jg je snel een duidelijk beeld van wat er bestaat en wat voor jou kan werken. Je vin­dt er work­shops rond exa­m­en­stress, (online) infos­essies over ver­slav­ing­sprob­lematieken, tra­jecten om je slaap te ver­beteren, momenten om nieuwe vrien­den te leren ken­nen, en nog veel meer. Je kan makke­lijk fil­teren en meteen doork­likken naar meer info of om je in te schri­jven.

‘Wel in je vel’ / studentenpsychologen

Je bent miss­chien wel al bek­end met ‘Wel in je vel’. Alle stu­den­ten aan de UGent wor­den tenslotte automa­tisch toegevoegd aan dit vak op Ufo­ra. Toch wordt deze hulp nog vaak over het hoofd gezien, wellicht omdat je de mails en meldin­gen onder­tussen al onbe­wust negeert. ‘Wel in je vel’ biedt voor zo ongeveer elk studiegere­la­teerd prob­leem tips en leer­paden, en spec­i­fieke ver­wi­jzin­gen naar de beste hulp die de uni­ver­siteit biedt voor dat exacte prob­leem.

Dit lei­dt je vooral richt­ing de stu­den­tenpsy­cholo­gen. De stu­den­tenpsy­cholo­gen vind je terug in het Stu­den­ten­cen­trum, in de Sint-Pieter­snieuw­straat. Hulpver­len­ing kan in de vorm van een work­shop, train­ing, groeps­ge­sprekken of zelfs indi­vidu­ele gesprekken. Alle stu­den­ten aan de UGent zijn er welkom, en alle begelei­d­ing is daar­bij gratis. Daar­naast zijn de psy­cholo­gen gebon­den aan een beroeps­ge­heim. Een afspraak mak­en kan makke­lijk online, via links die te vin­den zijn in het stu­den­ten­por­taal, of door even je Wel-in-je-vel­vak te door­zoeken op Ufo­ra.

Vertrouwenspersonen voor studenten

Wors­tel je met prob­le­men die gere­la­teerd zijn aan grensover­schri­j­dend gedrag? Dan kan het beter zijn om hierover met iemand te prat­en die daar­voor spec­i­fiek beschik­baar staat. Dit kan bij de UGent bij Team Vertrouwensper­so­n­en Stu­den­ten in het Stu­den­ten­cen­trum.  Ze bieden een luis­terend oor, waar je in vertrouwen je sit­u­atie kan bespreken en advies kri­jgt over de mogelijke ver­vol­gstap­pen. Ze kun­nen ook helpen met bemid­del­ing, of eventueel een gerichte doorver­wi­jz­ing bieden.

De vertrouwensper­so­n­en voor stu­den­ten zijn gebon­den aan een beroeps­ge­heim, dus je infor­matie is er veilig

De ver­touwensper­so­n­en voor stu­den­ten zijn gebon­den aan een beroeps­ge­heim, dus je infor­matie is er veilig. De gesprekken zijn ook volledig gratis. Voor maa­trege­len (zoals tucht) kan je dan weer niet bij de vertrouwensper­so­n­en terecht. Een vertrouwensper­soon kan je helpen door uit te leggen wat de tucht­maa­trege­len zijn, hoe je dat pro­ces door­loopt en kan je onder­s­te­unen tij­dens dat tra­ject. Zij gaan inder­daad geen tucht­sanc­ties uit­de­len, maar kun­nen een belan­grijke fac­tor vor­men in je weg ernaar­toe door je te onder­s­te­unen en te informeren. Ook is het belan­grijk hen niet te ver­war­ren met de vertrouwensper­so­n­en voor per­son­eel aan de UGent.

MoodSpace

Mood­Space is een web­site spec­i­fiek gericht op stu­den­ten in heel Vlaan­deren. Je kan er infor­matie, ver­halen, tips & tricks, tests, en nog veel meer vin­den, alle­maal rond men­taal welz­i­jn. De site biedt zo ver­schil­lende paden aan om zelf aan de slag te gaan om jezelf te ver­sterken. Nog belan­grijk­er: je kan er een overzicht vin­den van aller­lei ini­ti­atieven waar jij als (Gentse) stu­dent terecht kan. Met een kaart kan je makke­lijk op zoek naar adressen in de buurt waar jij je goed zou voe­len om hulp of ste­un te zoeken.

Zorg Campus

De Zorg Cam­pus is een plek gericht op men­tale gezond­heid voor stu­den­ten tussen 17 en 26 jaar. Het is al een jaar open en zo’n 800 stu­den­ten von­den er hun weg naar­toe. Dit huis werd opges­tart door UGent in samen­werk­ing met HOGent, Artevelde­hogeschool, Stad Gent en diverse zorg­part­ners, maar func­tion­eert nu los van de hogeron­der­wi­jsin­stelling. Let wel: Zorg Cam­pus is een aan­vulling op de werk­ing van de stu­den­tenpsy­cholo­gen bin­nen de hogeron­der­wi­jsin­stellin­gen.

Zorg Cam­pus is een aan­vulling op de werk­ing van de stu­den­tenpsy­cholo­gen bin­nen de hogeron­der­wi­jsin­stellin­gen

Je kan er terecht voor indi­vidu­ele begelei­d­ing en groepssessies. De exper­tise van elf psy­cholo­gen wordt er gebun­deld op één plek. Goed nieuws: een aan­tal van deze hulpver­len­ers is gecon­ven­tion­eerd. Dat betekent dat gesprekken en groepsmo­menten voor stu­den­ten tot en met 23 jaar volledig gratis zijn. Voor stu­den­ten vanaf 24 jaar bedraagt een babbel €11 en een groeps­ge­sprek €4. Je vin­dt deze plek op de Sint-Pieter­snieuw­straat 142, rech­tover het UFO.


Een reactie achterlaten

Je e-mailadres zal niet getoond worden. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *