
De participatiecijfers
Een overzicht van studentenparticipatie in de verkiezingen laat een klaarblijkelijk patroon zien. Telkens zijn er rond de veertigduizend studenten die stemgerechtigd zijn. Toch blijkt maximaal een kwart hiervan uiteindelijk hun stem geldig uit te brengen. Daarnaast lijkt dit aandel steeds te dalen. In 2020 laten ongeveer 9.500 studenten hun stem horen tijdens de verkiezingen voor de RvB en de SoRa.
Twee jaar later schiet hier de helft van over en brengen maar circa 4.800 studenten hun stem uit. Gelukkig neemt dit aantal terug toe in 2024 tot min of meer 6.900 studenten. De hoeveelheid stemmers van de verkiezingen eerder dit jaar bleef hetzelfde. Niettemin zijn het frappant minder studenten dan zes jaar geleden, terwijl het aantal kiezers stabiel blijft.
“Ik denk dat studentenvertegenwoordiging na corona een stuk minder zichtbaar is geweest, waardoor een hele generatie eigenlijk niet weet dat er Stuvers zijn”
Anna Dijkema (Raad van Bestuur)
Studentenvertegenwoordiging na COVID-19
Wat kan ten slotte de oorzaak zijn voor deze serieuze daling in de cijfers? “Ik denk dat studentenvertegenwoordiging na corona een stuk minder zichtbaar is geweest, waardoor een hele generatie eigenlijk niet weet dat er Stuvers zijn”, aldus Anna Dijkema (Raad van Bestuur). Die vertelt over de campagnevoering voor de SoRa in 2022. “Studenten weten amper wie hun vertegenwoordigers aan de raden van de UGent zijn. Velen weten zelfs niet dat ze vertegenwoordigd worden.”
Dit is echter van uiterst belang voor democratische vertegenwoordiging. Daarom benadrukt Anna hoe cruciaal de zichtbaarheid van Stuvers is, in persoon en op sociale media. “Enkel door met de studenten te praten, weten wij wat er leeft op campus en wat we moeten aanpakken. Het is dus een effort die zowel bij de studentenvertegenwoordigers als de studenten zelf ligt,” zegt die. Bovendien moedigt die aan om de GSR, Stuvers Centraal en VVS ook op sociale media te volgen om geïnformeerd te blijven.
Felix Coens (Raad van Bestuur) vult hierbij aan dat de oorzaak van deze afname waarschijnlijk ligt aan de onbekendheid ervan, maar ook aan de algemene maatschappelijke afname van engagementen. “Raad van Bestuur is echt een prachtig mandaat, maar er zijn amper studenten die wisten dat er verkiezingen waren of wat het mandaat inhield. Dat er daardoor ook nog eens weinig kandidaten zijn, versterkt het in het algemeen zeker niet.” Ook verwijst hij naar de UGent zelf en de GSR die volgens hem ook een rol spelen om beter te communiceren hierover, maar dit momenteel nog onvoldoende doen. Zo is er volgens hem meer algemene reclame nodig om op te komen voor de studenten en benadrukt hij het belang van deze instellingen: “Ik heb elke maand minstens vier overleggen met de rector, waardoor wij elkaar wel kennen en kunnen wegen op het beleid. Zo zal vanaf dit jaar 1,2 miljoen euro geïnvesteerd worden in studieplekken; dat is een verwezenlijking van de studenten in de Raad van Bestuur.” Felix moedigt om dezelfde reden studenten niet alleen aan om te stemmen, maar om zich ook kandidaat te stellen voor een mandaat.

Campagnes en Stuver zijn
Studentenvertegenwoordiging klinkt in eerste instantie vrij serieus. “Stuvers zijn ernstig wanneer het nodig is. We zetten ons in om onze medestudenten te helpen en aan proffen duidelijk te maken hoe we allemaal de opleiding en het studentenleven ervaren,” aldus Robbe Schelstraete (Sociale Raad). Hij beklemtoont daarnaast dat Stuvers ook gewoon studenten zijn die plezier maken.
Het principe van campagnevoeren draagt immers een steentje bij aan het ernstige statuut van de Stuver. “Om eerlijk te zijn was het campagnevoeren niet mijn favoriete deel van studentenpolitiek. In essentie spreekt het inhoudelijke werk me meer aan. Gelukkig had ik mijn plaatsvervanger, Ibben Pieters, die de campagne in goede banen heeft geleid. Zo kon ik mijn prioriteiten al leggen bij vergaderingen en dossiers, zodat we al effectief vooruitgang konden boeken,” vertelt hij over zijn ervaring eerder dit jaar.
Toch had de campagne voor hem ook haar charme. “Het was leuk om nog eens op plekken te komen waar ik anders zelden kom,” geeft hij toe, “en om studenten tegen te komen die ik waarschijnlijk nog nooit eerder had gezien. Alleen al daarvoor is het de moeite waard om af en toe uit de vergaderzaal te komen.”
“Momenteel houd ik me vooral bezig met de uitwerking van nieuwe nota voor het hervormen van het academisch kalenderjaar. Daarnaast houd ik me bezig met nieuwe fietsplekken te voorzien, maar dit is eerder vanuit de GSR en Stad Gent”
Felix Vandelanootte (Raad van Bestuur)
De thema’s op de planning
Campagnes zijn tot slot gevoerd. Nu draait het om twee jaar lang zo goed mogelijk de studenten van de UGent te vertegenwoordigen.
“Momenteel houd ik me vooral bezig met de uitwerking van nieuwe nota voor het hervormen van het academisch kalenderjaar. Daarnaast houd ik me bezig met nieuwe fietsplekken te voorzien, maar dit is eerder vanuit de GSR en Stad Gent,” vertelt Felix Vandelanootte (Raad van Bestuur). Ook worden de programmapunten op lange termijn uitgewerkt. “Studieplekken, wat één van de hoofdpunten uit mijn campagne was, blijven natuurlijk belangrijk.”
Verder zal Mona De Vusser (Sociale Raad) zich inzetten voor Huisvesting. “Via dit masterplan wil de Ugent heel wat nieuwe koten in eigen beheer realiseren.” Een belangrijke prioriteit binnen dit plan is er over blijven waken dat er voldoende basiskamers zijn en dat de prijzen voor deze koten onder de marktprijs blijven. Daarnaast zet Mona zich ook in voor het welzijn van studenten door een aantal initiatieven die al bestaan, zoals vertrouwenspersonen of Zorg Campus, op de voet te volgen.
