Women’s Strike


Door

Archief

Op Internationale Vrouwendag vond ook aan onze universiteit een actie plaats. 's Middags verzamelden een hoop medewerkers en studenten zich voor de Women's Strike aan het rectoraat.

Oor­spronke­lijk gepub­liceerd op 14/03/2018 – 11:10 door Loïs SavatAari­cia Lam­brigts

Dit artikel werdt oor­pronke­lijk gepub­liceerd op de oude Scham­per site. Toen deze uit gebruik werd genomen, wer­den alle artikels overgezet.

Vrouwen aan de strike

Vorig jaar viel de strike mid­denin de verkiez­ingsstri­jd voor het rec­torschap. Toen werd er een aan­tal eisen op tafel gelegd, en intussen is er wel wat veran­derd: het nieuwe rec­tor­duo werd verkozen met een cam­pagne die focuste op inclu­siviteit en par­tic­i­patie. De actie van dit jaar had een posi­tieve onder­toon. “Wij ste­unen die waar­den uit de cam­pagne, maar nu moeten we er ook effec­tief werk van mak­en”, klinkt het bij dr. Julie Car­li­er, mede­or­gan­isator van de strike. “Vorig jaar waren de eisen vrij alge­meen, dus nu stellen we een aan­tal con­crete acties voor. We willen naar een meer diverse, inclusieve uni­ver­siteit gaan.” Zo ijv­eren ze bijvoor­beeld voor een quo­tum om er voor te zor­gen dat er op ter­mi­jn een gen­dereven­wicht is in het pro­fes­sorenko­rps.

Julie Car­li­er

Ook andere prob­le­men bemoeil­ijken een goede werk­ing van zo’n korps: werk­druk, stress en de werk­cul­tu­ur in het alge­meen mak­en het erg moeil­ijk om werk- en privéleven goed te com­bineren. “Daarom vra­gen wij om een her­vorm­ing van het financier­ingsmod­el; samen met andere Vlaamse uni­ver­siteit­en, maar ook aan onze eigen uni­ver­siteit, om de doel­stellin­gen aan onze eigen instelling aan te passen.” Vorig jaar was de actie min­der gericht op stu­den­ten en meer op de werkne­mers van de uni­ver­siteit. “Dit jaar waren de stu­den­ten heel betrokken en gemo­tiveerd om deel te nemen aan de actie.”

15.27?

15.27 uur. Dat is het moment vanaf wan­neer vrouwen gemid­deld niet meer betaald wor­den op een werkdag, en is dan ook het tijd­stip waarop de strike begon. “Dit stelt de algemene loon­kloof in Bel­gië voor, tussen wat de gemid­delde man en de gemid­delde vrouw ver­di­ent”, zegt Car­li­er. “Als je uit­gaat van een werkdag van negen uur, met een uur mid­dag­pauze, dan kom je uit 7.36 uur werken, en vrouwen wor­den daar dan maar 5.27 uur van betaald.”

Bij de women’s strike is er ook een peti­tie die online ondertek­end kan wor­den. De actie hoopt daarmee de rec­tor, vicerec­tor en het bestu­ur onder druk te zetten om werk te mak­en van de eisen. “De eisen zijn soms heel con­creet, bijvoor­beeld het niet meer uitbest­e­den van de poet­s­di­enst aan externe firma’s. Die firma’s nemen het net iets min­der nauw met de voor­waar­den dan wan­neer die werkne­mers recht­streeks door de uni­ver­siteit zouden aangenomen wor­den”, vertelt Car­li­er. “Er zijn een aan­tal heel con­crete acties bij, waar­bij we graag antwo­ord van het bestu­ur zouden willen om te weten of zij daar effec­tief werk van willen mak­en.” Daar­naast wordt er ook nagedacht over andere acties. Zo lijkt een bewust­word­ingstrain­ing rond gen­der en diver­siteit voor alle vast­be­noemde per­son­eel­sle­den een goed idee.

Eva Brems

De strike vulde het plein voor het rec­toraat. Naast vrouwelijke werkne­mers en stu­den­ten van de UGent, zijn er ook heel wat man­nen komen opda­gen. Pro­fes­soren, onder andere Chia Long­man en Eva Brems, maar ook stu­den­ten riepen op om sek­sisme en andere sociale ongelijkheid tegen te gaan. Sterke vrouwen met sterke speech­es die iedereen aansprak­en voor min­der verdeeld­heid en meer gelijkheid.


Een reactie achterlaten

Je e-mailadres zal niet getoond worden. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *